avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare credit si polita PAD
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare credit si polita PAD

Buna ziua,
Fratele meu are un credit la Banca Romaneasca pe care il achit eu lunar.
Creditul mai are sold de 1.497 eur in prezent.
La acest credit fiind cu ipoteca achitam o asigurare in favoarea bancii anual , acum fiind in suma de 19.17 eur .
La banca ma obligat pe langa polita de asigurare pt credit sa achit si polita PAD desii nu sunt de acord cu ea .Mi sa spus ca este obligatorie desi ambele sunt impotriva dezastrelor .
Asi vrea sa stiu daca mai era obligatoriu sa achit polita PAD pe langa polita in favoarea bancii precizand faptul ca valoarea imobilului (garsoniera) este de 14.900 euo.
Cel mai recent răspuns: Olga Tanasa , Consultant asigurari 11:23, 13 Iulie 2015
Cred ca este o neintelegere, din ce stiu Banca Romaneasca incheie de anul trecut polita PAD pt clientii sai cu credit pt locuinta,iar pretul acesteia se include in rata .Asadar nu trebuie sa mai incheiati inca una.Cred ca se face confuzie intre polita PAD si polita facultativa.Polita facultativa are fransiza de 20.000 euro pt dezastre naturale. Puteti preciza concret ce inseamna "polita in favoarea bancii"?
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Iulie 2015
Olga Tanasa, Consultant asigurari
Buna seara.
Polita in favoarea bancii este cea pe care rebuie sa o platim la credit , acesta fiind credit cu ipoteca .
Nu scrie ce fel de polita este doar asigurare pt imprumut .
Si ea acopera tot impotriva dezastrelor naturale si in plus fata de PAD mai acopera alte beneficii .
Cu riscul de a ma repeta, dar cred ca polita cesionata in favoarea bancii are o fransiza de 20.000 euro pt riscurile acoperite de PAD.
Pt mai multe inf va stau la dispozitie la nr de telefon 0728.782.239

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare facultativa locuinta CCinezan CCinezan Buna ziua, Daca se poate as dori un sfat in legatura cu urmatoarea chestiune: - am cumparat un apartament cu 3 camera prin credit ipotecar care bineinteles ... (vezi toată discuția)
Asigurare locuinta facultativa Geom1 Geom1 Buna ziua, Locuinta este ipotecata in favoarea bancii si trebuie sa platesc anual o asigurare facultativa, in favoarea bancii, in functie de valoarea ... (vezi toată discuția)
Dubla asigurare locuinta AdrianGal AdrianGal Buna ziua Am o polita de asigurare facultativa a locuintei, aferenta unui credit ipotecar, cesionata in favoarea bancii. Banca ma obliga sa cesionez in ... (vezi toată discuția)