Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neinregistrare contracte nerezidenti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neinregistrare contracte nerezidenti

In cazul neinregistrarii mai multor contracte cu nerezidentii in conformitate cu ordinul 1400/2012 as dori sa stiu daca se platesc amenzi pe fiecare contract in parte care nu e inregistrat sau o singura amenda pentru toate contractele neinregistrate.

va multumesc
Ordinul preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală nr. 1400 din 21 septembrie 2012 privind procedura de înregistrare a contractelor/documentelor încheiate între persoane juridice române, persoane fizice rezidente, precum şi sediile permanente din România aparţinând persoanelor juridice străine şi persoane juridice străine sau persoane fizice nerezidente, publicat în Monitorul Oficial nr. 695 din 10 octombrie 2012

art. 5 Pentru neîndeplinirea obligaţiei de înregistrare a contractelor/documentelor care justifică prestările efective de servicii pe teritoriul României, prevăzută la art. 1, se aplică sancţiunea prevăzută la art. 219 alin.(2) lit. d) din Ordonanţa de Urgenta a Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare

art.219 OUG 92/2003
(2) Contravenţiile prevăzute la alin. (1) se sancţionează astfel (intră în vigoare la 30 zile după data publicării):
....
d) cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei, pentru persoanele fizice, şi cu amendă de la 1.000 lei la 5.000 lei, pentru persoanele juridice, în cazul săvârşirii faptelor prevăzute la alin. (1) lit. a), b), g) - m);
....

In speta, se va lua o singura amenda.