Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conflict de munca si desfacere contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conflict de munca si desfacere contract

Prin prezenta va relatez urmatoarele in data de 10.07.2015 am fost de servici schimbul ii incepand cu ora 14 si 30 de minute.am ajuns la munca m-am semnat in registru la intrare cu banii care ii aveam la mine si ora la care am intrat la servici si m-am dus in vestiar sa ma schimb in haine de lucru,dupa care am iesit la treaba prin magazin. Am iesit cu un palet de marfa sa bag marfa la raft.pe la ora 15 a venit doamna adjuncta de magazin si mi-a spus sa intru pe casa ca sa scoata schimbul i,ceea ce am si executat.cand ieseam de pe casa ma duceam sa bag marfa la raft.in jurul orei 19 dupa ce doamna adjuncta sa schimbat de haine ca sa plece acasa,a facut cumparaturi si a venit la mine spunandu-mi ca nu am facut nimic toata ziua si mi-a spus sa bag hartie igienica la raft ca nu mai este.mai era un coleg langa mine(motoc catalin).eu i-am spus colegului sa bage hartie la raft la care el a zis catre adjuncta ca cea facut ea toata ziua.ea a inceput sa vorbeasca tare in magazin si ea a zis colegului sa-si vada de treaba si sa nu mai comenteze.adjuncta a inceput sa vorbeasca urat si nea amenintat ca o sa plecam acasa ca o sa ne faca referat.in magazin erau clienti si ei mi-au spus ca uite ce urat vorbeste doamna,atunci eu i-am spus adjunctei sa vorbeasca mai frumos si sa ma respecte ca daca ma grabeam ii puteam fi si tata.dansa a plecat in birou si a inceput sa ne faca referate la amandoi zicandu-ne ca ne desface contractele de munca si ca suntem liberi sa plecam acasa de tot.cand a terminat de completat referatul m-a pus sa-l semnez pe al meu ca sunt liber de contract la care eu nu am semnat,nici macar nu l-am citit, spunandu-i sa aiba grija ce face deoarece eu sunt in crestere de copil si nu pot pleca cu una cu doua.ea a revenit spunandu-mi ca doar astazi sunt liber sa plec acasa si maine sa vada daca ma primeste la munca.eu nu am vrut sa plec si dansa sa dus la agentul de paza sa ii spuna sa ma dea afara,agentul nu a venit sa ma dea afara din magazin(eram in depozit).adjuncta a vazut ca nu poate sa ma dea afara l-a sunat pe inspectorul de zona.acesta a vrut sa vorbeasca cu mine la telefon dar adjuncta nu mi-a spus cine este la telefon indreptindu-mi telefonul ei personal sa vorbesc la telefon.eu nu am vorbit la telefon ca nu am stiut cine ma cere la telefon.ea sa dus in birou si ia dat telefonul lui alt adjunct.el a venit la mine cu telefonul si mi-a spus cine este la telefon si ca vrea sa vorbeasca cu mine.eu am luat telefonul si m-am prezentat cine sunt.cand a auzit ca am luat telefonul si am raspuns ,el a inceput sa ma injure si sa vorbeasca urat.eu i-am spus sa vorbeasca respectuos si el ma facut „prostule cine esti tu in fagaras ca vin luni si iti arat eu cine sunt”.eu vazand ca nu am cu cine sa ma inteleg am aruncat telefonul pe masa in birou si am iesit din birou.doamna adjuncta mi-a spus ca i-am trantit telefonul,eu intorcandu-ma in birou sa-i raspund,ea vroia sa iasa din birou dupa mine,m-am atins de dansa si a inceput sa zica la inspector la telefon ca am impinso ”uite ca ma impinge domnule dinca”.eu i-am spus ca nu am impinso si ca e camera de filmat si poate sa se uite sa vada,in birou mai erau inca doi adjuncti .eu am iesit afara din birou.inspectorul la sunat si pe colegul meu motoc catalin spunandu-i ca el strica echipa si ca eu sunt interlop.eu am iesit afara din magazin la o tigara ca sa ma calmez.cand am intrat inauntru m-am dus sa bag hartie igienica la raft.a venit adjunctul spunandu-mi ca pot sa plec acasa,iar eu i-am spus ca nu plec de capul meu ca sa dea vina ca eu am plecat.el a spus ca daca nu plec de buna voie cheama interventia rapida ca sa ma dea afara din magazin.colegul meu motoc catalin sa schimbat si a plecat acasa.eu ca sa nu mai fac scandal m-am dus si eu sa ma schimb si am plecat acasa.
mentionez ca eu sunt in conflict de munca cu conducerea societatii si inspectorul de zona din luna iunie 2015 cand ne-au venit bonurile de masa si au vrut sa ne opreasca 11 bonuri pentru pierderile de la tigari,doar eu si un coleg le-am spus ca nu este legal sa ne opreascadin bonuri.eu le-am spus ca nu mai imi trebuie bonuri deloc si incerc sa ii dau in judecata ca nu este legal.a doua zi am primit telefon ca sa ma duc sa imi iau toate bonurile ca nu ne mai opreste nimic si domnul dinca ma bagat in sedinta si mi-a spus ca de ce vreau sa ii dau in judecata.eu le-am spus sa-mi dea in scris dovada ca-mi retine bonurile .el ma amenintat si ma pus sa-mi dau demisia iar eu nu am vrut sa-mi dau demisia spunandu-i ca nu pot deoarece sunt in crestere copil.
mai mentionez ca domnul este de 3 sau patru luni inspectorul nostru de zona,iar noua directoarea de magazin tot de atunci a venit la fagaras.
Domna directoare de cand a venit la noi cu inspectorul de zona,dar in fiecare zi, ne tot ameninta ca ne da afara ca noi suntem ofiliti si aduce echipa tanara(am probe inregistrari si mailuri trimise intre ei)pana acum si-au dat demisiile 2 adjuncti si doi angajati mai vechi.au angajat personal nou care nu stie absolut nimic cu ce se mananca comertul,facandu-le salar mai mare ca al nostru(1200 pe cartea de munca) iar eu dupa aproape 6 ani de munca la rewe am 1080.
In data de 6.07.2015 am venit la servici schimbul 1 de la ora 6 si 30 minute si eram suparat ca noi angajati au salar mai mare ca mine.cand mam dus in pauza de masa a venit o domana si vazandu-ma suparat ma intreba ca ce am patit iar eu iam spus oful meu si ca vreau sa vorbesc cu inspectorul de munca pentru salar.dansa la sunat dar nu ia raspuns trimitandui mail ca din data de 6.07.2015 pana in data de 13.07.2015 domnul este plecat din tara in concediu legal.dar eu nu inteleg cum de ma sunat pe telefonul la adjuncta azi,10.07.2015.
Mai mentionez ca in perioada 9.12.2009 pana in data de 15.08.2010 nu am beneficiat de concediu legal si nici nu sa platit.in fiecare zi stam peste program si nu ni se platesc ore suplimentare.de cand imi cer drepturile se pune mai mare presiune.

Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Nu mai scrieti cu majuscule , intrucat este foarte greu de citit si impotriva regulamentului de postare in forum.

2. Identificarea unor persoane, fie fizice sau juridice, in mesajele postate nu este de dorit. Nu uitati ca pe forum se discuta probleme juridice, iar nu implicarea unei /unor persoane in ele.

3. Angajatorul este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie indiferent de studiile necesare ocuparii acelei functii.
Nu are nicio obligatie de a mari salariile care sunt peste acest cuantum.
Astfel de la 01.07.2015, salariul minim brut este de 1050 lei indiferent de studiile necesare ocuparii unei functii.

4. Daca sunteti in crestere copil cum sunteti si la munca ?

5. Ati primit vreo decizie de incetare a c.i.m.?

6. bonurile de masa sunt mentionate in c.i.m., in reg.intern sau in ccm aplicabil?
Buna ziua.Deci sa inteleg ca nu am nici o sansa sa-mi mareasca salariul.Eu sunt la munca deoarece sunt in stimulent(in septembrie face copilul ani).Bonurile sunt in c.i.m.din cate stiu eu.Ieri sa intamplat toata treaba cu cearta si mia spus sa plec acasa,iar azi revin la servici de la 14:30 dar nu stie daca ma primeste.(oricum o sa incerc sa inregistret,daca pot).Nu mia dat nimic la mana doar ma trimis acasa si daca nu plec de buna voie cheama interventia.Deci ce pot sa fac?
Asa cum v-am spus, angajatorul nu este obligat sa va mareasca salariul decat daca este sub minimum brut pe economie.
Daca bonurile sunt mentionate in c.i.m este obligat sa vi le acorde. In caz contrar, sesizati ITM- ul si/sau actionati in instanta pe angajator.