Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Transfer condamnat roman din Ungaria in Romania
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Transfer condamnat roman din Ungaria in Romania

Bună ziua,
As dori sa intreb cum se poate face transferul din Ungaria in Romania al unui roman condamnat in Ungaria ?Cererea de transfer se face de cărte condamnat sau se poate face si in Romania de catre familia sa? În cazul in care se poate face in Romania , ce pasi ar trebui urmați?
cererea trebuie facuta de catre condamnat, merge mai usor asa
chiar daca fac rudele in tara, aceasta trebuie insusita de catre condamnat
Buna
Multumesc de raspuns.Cererea scrisa si semnata de condamnat poate fi trimisa de familia din Romania la Ministerul Justitiei sau trebuie depusa de condamnat la penitenciaul din Ungaria unde este inchis? Care este mersul actelor?
trebuie depusa de condamnat la locul de detentie, la penitenciarul la care este incarcerat