Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contract comodat sau procura auto?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contract comodat sau procura auto?

Buna ziua!
As dori sa ies din tara cu masina tatalui meu. Intrebarile mele sunt:
1. Se poate face procura sau este neaparat nevoie de contract de comodat?
2. Contractul de comodat necesita sa fie legalizat la un notar public sau e perfect legal cel dat in fata unui avocat?

Multumesc!
in tarile apartinand UE nu este nevoie nici de procura nici de contract de comodat este suficient doar talonul masini dar daca doresti sa ai si un asemenea act in cazul dumneavoastra trebuie contract de comodat(contract de imprumut)intocmit si legalizat de notar,procura sau imputernicirea se traduce ca ati fi inputernicit adica obligat sa mergeti cu masina in strainatae pe cand la dumneavoastra nu este cazul..............contractul e comodat va cost in jur de 200 lei
timpuriu, utilizator
Tara in care voi merge nu este membra UE.
Acel contract de comodat poate fi facut si la un avocat sau doar la notar?
ignat_adi, utilizator
la notar
timpuriu, utilizator