avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 310 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contract comodat sau procura auto?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contract comodat sau procura auto?

Buna ziua!
As dori sa ies din tara cu masina tatalui meu. Intrebarile mele sunt:
1. Se poate face procura sau este neaparat nevoie de contract de comodat?
2. Contractul de comodat necesita sa fie legalizat la un notar public sau e perfect legal cel dat in fata unui avocat?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: timpuriu , utilizator 12:09, 13 Iulie 2015
in tarile apartinand UE nu este nevoie nici de procura nici de contract de comodat este suficient doar talonul masini dar daca doresti sa ai si un asemenea act in cazul dumneavoastra trebuie contract de comodat(contract de imprumut)intocmit si legalizat de notar,procura sau imputernicirea se traduce ca ati fi inputernicit adica obligat sa mergeti cu masina in strainatae pe cand la dumneavoastra nu este cazul..............contractul e comodat va cost in jur de 200 lei
Ultima modificare: Luni, 13 Iulie 2015
timpuriu, utilizator
Tara in care voi merge nu este membra UE.
Acel contract de comodat poate fi facut si la un avocat sau doar la notar?
Ultima modificare: Luni, 13 Iulie 2015
ignat_adi, utilizator
la notar
Ultima modificare: Luni, 13 Iulie 2015
timpuriu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procura notariala pentru tara membra ue (bulgaria) zeppelyn20 zeppelyn20 sunt din iasi si doresc sa imputernicesc o persoana pentru a folosi si pentru a putea iesi din tara cu un autoturism. Am fost la mai multe cabinete notariale ... (vezi toată discuția)
Acte pentru parasirea tarii cu masina unui prieten criss_ty criss_ty Buna ziua, doresc sa merg in bulgaria pentru o saptamana dar o sa plec din tara cu masina unui prieten. am nevoie de ceva imputernicire sau un altfel de ... (vezi toată discuția)
Ajutor pt o procura auto ali_romania ali_romania Un cetatean german imi poate lasa o procura precum eu sunt imputernicitul autoturismului sau?Adica sa am dreptul sa conduc acea masina cat el nu este in ... (vezi toată discuția)