avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozit pe profit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozit pe profit

Buna ziua!Am o mica nelamurire.Societatea a fost microintreprindere in anii 2013 si partial in 2014,dupa care a trecut la impozit pe profit.In perioada 2013 si 2014 a inregistrat pierdere.La sfarsitul exercitiului 2013 a fost repartizata pierderea pe 1171 pierdere microintreprindere.
La sfarsitul exercitiului 2014 a fost repartizata pierderea dupa cum urmeaza:
- o parte, aferenta trimestrelor I,II si III, pe 1171 pierdere microintreprindere;
- o parte, aferenta trimestrului IV, pe 1171 pierdere afrenta impozitului pe profit.
In primul trimestru an 2015 societatea a inregistrat pierdere.
La sfarsitul trimestrului II pe cumulat societatea este pe profit.Eu am pierdere din anii precedenti repartizata dupa cum am relatat mai sus, dar de care pierdere anterioara tin cont: de toata sau numai de cea aferenta perioadei cand societatea a trecut la impozit pe profit?! Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 09:49, 14 Iulie 2015
La calcul impozit pe profit tineti cont de piederea fiscala evidentiata in D101. Nu are legatura cu pierderea contabila.

Norme Cod fiscal:

ART. 26

73. Recuperarea pierderilor fiscale anuale se face în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.

74. Pierderea fiscală reprezintă suma înregistrată în declaraţia de impunere a anului precedent.
Ultima modificare: Luni, 13 Iulie 2015
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc mult!!!
~ Conținut șters la cerere ~
Nu stiu la ce va referiti. Contabil sau fiscal? Va rog sa specificati.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declarare sau recuperare profit NNorbert NNorbert Buna ziua Am urmatorul caz, la data de 31.12.2013 societatea a fost pe pierdere 20.000 lei. In trimestrul I 2014 am avut pierdere de 7.000 lei, iar in ... (vezi toată discuția)
Pierdere contabila microintreprindere simina_anca simina_anca Pana in 2009 societatea a fost platitoate de impozit microintreprindere, in 2010 platitoare de impozit pe profit, in 2011 din nou microintreprindere. In 2009 ... (vezi toată discuția)
Calcul impozit pe profit CONSTANTINESCU DOINA CONSTANTINESCU DOINA Revin la intrebarea cum se calculeaza impozitul pe profit pe trim II 2014 in situatia in care societatea trece de la pragul de micro la impozit profit in luna ... (vezi toată discuția)