avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA Norma de venit - caen 6202 (consultanta)
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA Norma de venit - caen 6202 (consultanta)

Buna ziua,
tocmai mi-am infiintat un PFA la norma de venit, CAEN 6202 - Servicii de consultanta si as dori sa stiu cum trebuie tinuta evidenta fiscala a acestuia ?
1) Este obligatorie folosirea casei de marcat?
2) Pe langa contractul de prestari servicii de consultanta, trebuie emise facturi, bonuri, chitante, etc. , tinand cont de faptul ca toti clientii sunt din afara tarii?
3) Completarea Registrului de incasari si plati este obligatorie ?
4) Mai sunt si alte proceduri care trebuiesc indeplinite ?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert Mihai PFA , Consultant fiscal 14:19, 17 Iulie 2015
1. daca vinzi catre PF, da trebuie
2. facturi da. Bocuri doar daca este PF; chitanta doar daca se incaseaza cash de la o PJ
3. Da, doar partea de venituri.
4. Da:
4.1.Daca ai clienti din UE trebuie ROI ( cod de tva pt UE) si se depune lunar o declaratie cand facturezi intracomunitar( D 390); Daca depasesti plafonul de tva( 220.000 lei) - TVA
4.2 In 15 zile trebuie sa te inregistrezi la anaf - D 220
4.3 Trebuie platite darile la stat trimestrial
4.4. Trebuie depusa D 392 ( daca este cazul - daca ai ach si - sau livrari interne)
4.5 Daca nu esti angajat - D 600 pensie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa norma de venit - tva la incasare antispam antispam Buna ziua, Am un PFA platitor de TVA care opereaza pe baza de norma de venit. Imi puteti spune, va rog, in cazul acesta ce trebuie sa fac daca achizitionez ... (vezi toată discuția)
Atingere plafon tva Cornel83 Cornel83 Buna ziua, As dori o clarificare pentru urmatoarul scenariu: PFA norma de venit (domeniul IT - caen 6202), inregistrat in scopuri de TVA doar pentru ... (vezi toată discuția)
Pfa norma fixa; neplatitor de tva; facturare in ue raztre raztre Buna ziua, Sunt PFA cu norma fixa, neplatitor de TVA si facturez in companie din UE. Suma anuala este in jur de 60000EUR. Nu am depus inca nicio ... (vezi toată discuția)