Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Amnistie mame
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Amnistie mame

Buna ziua,
Ma numesc Anca . In anii 2011-2012 am fost in concediu de crestere copil, si am realizat venituri suplimentare supuse impozitului din activitati de monitorizare si evaluare furnizori de programe de formare(adica o activitate de o ora-doua pe luna pentru 230 de lei impozabili). In anul 2013 am primit decizia de restituire a sumei de 7014 din indemnizatie, corespunzatoare a 7 luni in care am avut acele activitati. Pot beneficia de Legea 126/2014, a amnistiei fiscale a mamelor? In cazul unui raspuns afirmativ, ce trebuie intreprins pentru a realiza acest lucru. Precizez ca am depus cerere de scutire de plata a debitului la agentia locala Ajpis si raspunsul a fost negativ.
Va multumesc pentru atentia acordata.
Legea nr.126/2014
Art. III.
(1) Debitele cu titlu de indemnizaţie pentru creşterea copilului/stimulent/stimulent de inserţie acordate în baza Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările şi completările ulterioare, sau a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările şi completările ulterioare, constituite din culpa debitorului, materializată în folosirea cu intenţie de către acesta a unor documente despre care cunoştea că au fost eliberate cu nerespectarea legii, declararea de către acesta a unor date neconforme realităţii sau nedeclararea unor informaţii nu fac obiectul scutirii la plată, conform prevederilor art. II.
.....

art.19 din OUG 111/2010
(1) Beneficiarul drepturilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă este obligat să comunice în scris primăriei orice modificare intervenită în situaţia sa, de natură să determine încetarea sau suspendarea plăţii drepturilor, în termen de 15 zile lucrătoare de la apariţia acesteia.
(2) Comunicarea prevăzută la alin. (1) se transmite de către primărie agenţiei teritoriale în termen de 5 zile lucrătoare de la data înregistrării.

Prin urmare, nu intrati sub incidenta prevederilor Legii nr.126/2014, intrucat aveati obligatia sa anuntati primaria ca ati realizat venituri in termen de15 zile de la realizarea acestora.