Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vizionare camere video la o gradinita particulara
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vizionare camere video la o gradinita particulara

Buna ziua! Am copilul inscris la o gradinita particulara care ofera si posibilitatea de supraveghere video pentru parintii copiilor inscrisi. De curand am fost anuntati de conducere ca doi parinti nu sunt de acord cu vizionarea (in cadru restrans, in comunitatea de parinti, nu public) si ca sunt nevoiti sa le opreasca. Voiam sa va intreb daca exista o lege care sa reglementeze vizionarea camerelor video intr-o gradinita privata, si daca da care ar fi numarul/textul legii respective. Multumesc!
Decizie nr.52/2012 privind prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea mijloacelor de supraveghere video

Publicata in M.Of. nr. 389 din 11.06.2012
Legea nr. 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date, cu modificarile si completarile ulterioare, care definesc datele cu caracter personal ca fiind orice informatii referitoare la o persoana fizica identificata sau identificabila,
Multumesc pentru raspuns! O sa le citesc! O zi buna! :)