Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Garantie casier
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Garantie casier

Bună ziua , as vrea să stiu daca este obligatoriu sa se opreasca garanţii materiale persoanei care pe lângă sarcinile de serviciu ce ii revin la postul pe care il ocupa a mai primit si sarcini cu privire la activitatea de casier. Menţionez ca nu primeste nici un supliment salarial. Pana acum nu i s-a oprit garantie materiala , la control ni s-a atras atentia ca trebuie . Intrebarea mea a este daca exista aceasta obligatie chiar daca nu este pe funcţie de casier iar sumele rulate prin asa zisa caserie sunt extrem de mici. De asemenea unde se depun aceste garantii si ce trebuie facut , in cazul in care e obligatoriu si cine suporta cheltuielie aferente contului. Va multumesc
Este scris undeva ca ocupa si functia de casier? Garantia se opreste, cand se incaseaza sume mari de bani, iar in cazul acestei personae nu este cazul, pentru ca banii ii depune in aceeasi zi sau in termen de 24 ore de la incasare si nu vad care ar fi riscul.
Garantia se opreste pe stat ( intre 1 si 3 salarii, 10% din salariul de incadrare sau la venitul net). Banii se duc intr-un cont colector de garantii al societatii respective, se calculeaza dobanda anuala pe suma depusa in acel cont si se restituie in fiecare an angajatului. Daca nu exista pagube facute de angajat garantia se restituie la plecarea scestuia din unitatea respectiva.