avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimb intre doua apartamente - variante
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimb intre doua apartamente - variante

Situatie: doi proprietari de apartamente aflati in alte orase vor sa faca efectiv schimb intre ei.

Cum se poate realiza legal asta, in afara de vazarea si cumpararea fiecarui apartament in parte ?

Se poate face schimb direct ? Daca da, care ar fi taxele totale platite ? Din ce stiu pentru partea notariala sunt destul de costisitoare.

S-ar putea face un contract de uzufruct fara nici o valoare atasata ?
Adica pur si simpu X sa aiba drept de uzufruct pe apartamentul lui Y si reciproc.

Am gasit de asemenea Art. 2146 din CC, unde apare notiunea de imprumut de folosinta. Este asta aplicabil in cazul locuintelor ?
Ultima modificare: Miercuri, 15 Iulie 2015
BX, utilizator
Cel mai recent răspuns: BX , utilizator 13:58, 21 Iulie 2015
Este necesar de incheiat contract de schimb prin notar
Costurile sunt conditionate de pretul celor 2 apartamente care urmeaza a se schimba intre cei 2 proprietari
Onorariul notarului difera intre notari
Ultima modificare: Miercuri, 15 Iulie 2015
ynocentta, utilizator
BX a scris:

Din ce stiu pentru partea notariala sunt destul de costisitoare.


Nimic nu este gratuit iar tranzactiile imobiliare se incheie in forma autentificata in mod obligatoriu la un notariat.
Astfel va asigurati si impotriva altor probleme care pot apare in cazul incheierii unor acte la mica intelegere.
Si cum se determina in acest moment valoarea unui imobil ?
Se poate declara de catre proprietar sau se face o evaluare de catre organisme abilitate ?
Se poate apela la un evaluator atestat sau se pot compara preturile din zona.

Apartamentul din localitatea X are pretul de 1 Euro, apartamentul din localitatea Y are pretul de 2 Euro. Proprietarul din X va plati diferenta de 1 euro sau se negociaza diferenta de pret intre proprietari.
Vanzatorul si cumparatorul pot declara la notar orice valoare pentru fiecare din cele doua apartamente. Dar notarii stabilesc pretul in baza unor grile pe care le puteti consulta gratuit la sediul notarilor. Preturile de tranzactionare a apartamentelor pe grila sunt stabilite si tin cont de localitate, de zona, de cartier...

Alte discuții în legătură

Vanzarea-cumparare cu uzufruct viager marianvalentin45 marianvalentin45 As dori sa stiu daca eu unicul proprietar al unui imobil, ar trebui sa platesc si eu o taxa notariala in cazul vanzarii apartamentului meu cu uzufruct viager, ... (vezi toată discuția)
Taxe notariale grig1953 grig1953 Vreau sa vand un apartament fiului meu cu pretul real de 20000 EURO. Bineinteles valoarea de piata a apartamentului este mult mai mare, dar pretul real cerut ... (vezi toată discuția)
Vânzare casa - preț neserios nobo nobo Aș dori să mă ajutați cu ceva informații legat de prețul neserios și vânzarea unei case. Dețin o mică cabana într-un sat din Mureș cu 400m de ... (vezi toată discuția)