Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drum de servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drum de servitute

doresc sa ma ajutati cu urmatoarea problema:

suntem cativa proprietari care am cumparat unul in spatele celuilalt lasand un drum de servitude de 4m in 1999(lungimea lui in jur de 500m)
Recent s-a vandut terenul de langa drumul de servitute, proprietarul nou lasand doar 3m apucandu-se sa construiasca case utilizand de fapt partea noastra de servitute.
Este legal ca i s-a dat 3m in conditia in care proprietatea lui este mai mate de 100m lungime?

multumesc,
Servitutea e una, drumul de acces la dezmembrare, prevazut in urmbanismele locale, inseamna altceva.
Aici e o coproprietate si latimea e impusa de urbanism la dezmembrarea loturilor. Daca acel urbanism s-a respectat sau nu se poate verifica la primarie, fara a fi necesara vreo instanta. daca nu s-a respectat abia se pot discuta despre despagubiri, negocieri si, poate, instanta.
In urbanismele generale, inclusiv pentru o alee de acces inchisa se cere o latime minima intrarii unei masini de pompieri cu spatele plus manevre minime ale acestora, adica 7 metri.
Se poate negocia cu vecinii o despagubire pentru 0,5*100 de metri sau cat o fi pentru echitatea loturilor puse la dispozitie pentru trecere de catre toti coproprietarii. E discutabil la cati se imparte.
Totusi, astea dupa ce intelegem cum stau lucrurile si ce regim juridic au loturile de acces de 4, respectiv 3 metri latime. Nu stiu daca vreunul are iesire la alt drum, daca sunt drumuri diferite etc.