Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Cat timp e obligat un vanzator sa dea garantie la ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Cat timp e obligat un vanzator sa dea garantie la incaltaminte

Buna , m-ar interesa cat timp e obligat un vanzator sa ofere garantie pentru un produs , spre exemplu pentru o pereche de pantofi , cat timp ai garantie de la data cumpararii si e valabila si daca i-ai purtat ?
pe multe etichete de incaltaminte am vazut scris termenul de garantie de 30 de zile de la data cumpararii , si logic ca incaltamintea este cumparata spre a fi purtata !
depinde cu ce problema va confruntati .
Cu incaltamintea insotita de bonul fiscal, adresati-va comerciantului de unde ati achizitionat produsul. Daca nu gasiti intelegere, adresati-va Oficiului pentru Protectia Consumatorului.
Povestile astea le stiu si eu .. vroiam niste raspunsuri clare , o lege .. un termen legal obligatoriu . Ceva concret mai exact ..
mai departe de ANPC , nu aveti unde sa mergeti pentru inceput!
referitor la o lege preferntiala (pentru pantofi) , puteti discuta doar cu parlamentul .
@cata_tm2
Urmati pasii pe care vi i-am enumerat mai sus. Cei de la ANPC isi fac treaba si inca bine. Insa o rezolvare amiabila a acestei probleme o puteti gasi la vanzator sau producator. Mai bine zis la producator, deoarece vanzatorul este doar un intermediar. :)