Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Ce sanse am sa obtin custodia exclusiva prin Plan ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Ce sanse am sa obtin custodia exclusiva prin Plan parental incheiat la mediator

Buna seara
Din concnubinaj rezultat un copilas ,dorim sa incheiem sa un plan parental in care suntem deacord comun sa obtina Mama custodie exclusiva, in acest plan parental tatal sa recunoasca ca nu sa interesat in ultimul timp de bebe(9luni), ca nu este un om de cuvant si nu este prioritatea sa copilul ,nu a contribuit de 6luni cu nimic etc,si ca doreste sa plateasca suma x lunar ,etc bineinteles totul la un mediator sa facem acet plan.apoi sal depunem in instanta.Ce sanse sunt pentru cu acest plan parental sa obtina custodia exclusiva?Mentionez domicilul copilului este la Mama de cand sa nascut..
Multumesc anticipat.
Cu stima
@simi79 Nu nu ati inteles bine. Daca va intelegeti cu tatal nu aveti nicio problema (afara de ipoteza in care mediatorul redacteaza aiurea acordul). Asadar, nu 50%-50% ci 100%
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Multumesc mult Dl.avocat de raspuns.
simi79 a scris:

Buna seara
Din concnubinaj rezultat un copilas ,dorim sa incheiem sa un plan parental in care suntem deacord comun sa obtina Mama custodie exclusiva, in acest plan parental tatal sa recunoasca ca nu sa interesat in ultimul timp de bebe(9luni), ca nu este un om de cuvant si nu este prioritatea sa copilul ,nu a contribuit de 6luni cu nimic etc,si ca doreste sa plateasca suma x lunar ,etc bineinteles totul la un mediator sa facem acet plan.apoi sal depunem in instanta.Ce sanse sunt pentru cu acest plan parental sa obtina custodia exclusiva?Mentionez domicilul copilului este la Mama de cand sa nascut..
Multumesc anticipat.
Cu stima

In acordul de mediere nu se fac precizari aiurea.

Se pot face precizari in actiunea de chemare in judecata.
Pensia de intretinere trebuie stabilita in acord.

Incercati sa va angajati avocat daca vreti sa aveti sanse reale si sa nu o dati aiurea in bara.

Se poate obtine custodia exclusiva cum o numiti dvs. sau autoritate parinteasca exclusiva cum se prevede in lege dar trebuie mare atentie.

Acordul de mediere va poate ajuta in mod sigur.
Incercati sa aveti avocat si la mediere ca sa nu incepeti prost pentru ca ceea ce incepe prost se termina si mai prost...
u.b.i.k. a scris:

@simi79 Nu nu ati inteles bine. Daca va intelegeti cu tatal nu aveti nicio problema (afara de ipoteza in care mediatorul redacteaza aiurea acordul). Asadar, nu 50%-50% ci 100%

Fara nici o intenție de a intra in polemica, afirmatia Dvs, desi plina de avant, este gresita si induce in eroare partea interesata.
In materia asta pe langa codul civil ar trebui sa cititi si legea 272 dle avocat.
Mai exact art 36 (ca sa nu va pierdeti vremea cautand), in special paragraful 6:
Un parinte nu poate renunta la autoritatea parinteasca, dar se poate intelege cu celalalt parinte cu privire la modalitatea de exercitare a autoritatii parintesti, in conditiile art. 506 din Codul civil.

Deja este mai clar ..nu? Modalitatea de exercitare nu cuprinde si renuntarea.

In consecinta, un acord de mediere prin care parintii se inteleg ca unul din ei sa exercite autoritatea parinteasca este nul si nu va fi validat de instanta. Daca ma intrebati pe mine nu ar trebui sa treaca de mediator, care are obligatia de a se asigura ca macar partile pot dispune daca nu ca intregul document respecta legile in vigoare.

Pt dna in cauza....parintele care nu se achita de obligatiile care le are fata de minor poate obligat, in mod legal. Nu exista in sistemul nostru de drept varianta sa spui....nu mai vreau sa fiu tata.

Interventie moderator: editare conform art 1.2. din Regulamentul de Forum: Tineti cont ca folosirea excesiva a tehnicilor de subliniere a textului echivaleaza cu a tipa la ceilalti utilizatori, actiune care ar putea fi interpretata ca fiind agresiva in forum.
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator
bpcs a scris:

u.b.i.k. a scris:

@simi79 Nu nu ati inteles bine. Daca va intelegeti cu tatal nu aveti nicio problema (afara de ipoteza in care mediatorul redacteaza aiurea acordul). Asadar, nu 50%-50% ci 100%

Fara nici o intenție de a intra in polemica, afirmatia Dvs, desi plina de avant, este gresita si induce in eroare partea interesata.
In materia asta pe langa codul civil ar trebui sa cititi si legea 272 dle avocat.
Mai exact art 36 (ca sa nu va pierdeti vremea cautand), in special paragraful 6:
Un parinte nu poate renunta la autoritatea parinteasca, dar se poate intelege cu celalalt parinte cu privire la modalitatea de exercitare a autoritatii parintesti, in conditiile art. 506 din Codul civil.

Deja este mai clar ..nu? Modalitatea de exercitare nu cuprinde si renuntarea.

Cam tarziu va raspund, dar mai bine mai trarziu decat niciodata. Ar fi destule de scris insa esenta este ca n-aveti dreptate pentru un motiv simplu:Renuntarea la autroritatea parinteasca si intelegerea prin care un parinte este de acord ca doar celalalt sa exercite autoritatea parinteasca sunt lucruri diferite. In practica n-am auzit sa fi aparut probleme desi pot zice ca am participat la destule acorduri de mediere pe tema aceasta care au fost prezentate apoi instantelor.
Avand in vedere timpul scurs as fi curios ce solutie a primit userul care a postat intrebarea.