Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Un parinte poate pierde acest drept daca nu plateste ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Un parinte poate pierde acest drept daca nu plateste pensia alimentara?

sunt divortata din anul 2009 copilul are 7 ani si in toti acesti ani nu am primit deloc pensia alimentara hotarata in sentinta de divort definitiva si irevocabila. Tatal copilului poate pierde dreptul asupra copilului in mod definitiv daca nu plateste in continuare pensia?sau dupa cati ani se pierde acest drept de a fi tata?
Neplata pensiei nu duce la pierderea drepturilor tatalui.
Il puteti executa silit.
Inteleg ca aveti hotarare judecatoreasca prin care vi s-a stabilit pensia alimentara. Luati legatura cu un executor judecatoresc
Atunci cand copilul va creste suficient de mare si ii va da un ignore. Insa legal poate fi decazut numai daca ar reprezenta un pericol pentru copil, ar fi imoral fata de el. Neplata pensiei alimentare nu are legatura cu decaderea din drepturile parintesti ci cu sfera penalului.
faptul este nu numai ca nu plateste pensia alimentara dar nu vine niciodata sa vada copilul chiar daca locueste la o distanta de 30 de km.
Din pacate ramane cu drepturile, desi normal ar fi ca un astfel de om sa nu mai aiba niciunul din moment ce nu se implica cu absolut nimic de atatia ani.