Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Chitanta de incasare numerar - temei legal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Chitanta de incasare numerar - temei legal

Chitanta de incasare numerar, care reprezinta incasarea unei facturi, trebuie sa cuprinda obligatoriu CUI si numarul de inregistrare la Registrul Comertului al beneficiarului ... Chestia asta o stiu, dar nu gasesc temeiul legal pt afirmatia asta. Ma poate ajuta cineva?
razvy_balan a scris:

Chitanta de incasare numerar, care reprezinta incasarea unei facturi, trebuie sa cuprinda obligatoriu CUI si numarul de inregistrare la Registrul Comertului al beneficiarului ... Chestia asta o stiu, dar nu gasesc temeiul legal pt afirmatia asta. Ma poate ajuta cineva?

Ordin 3512/2008
ms foarte fain
Se poate, va rog frumos, sa-mi arati paragraful din ordinul 3512/2008 care se refera la acest lucru? Nu-l vad....am dat si cu search in lege...
CHITANTA (cod 14-4-1)
1. Serveste ca:
- document justificativ pentru depunerea unei sume în numerar la casieria
unitatii;
- document justificativ de înregistrare în registrul de casa si în
contabilitate.
În conditiile în care sumele înscrise pe chitanta sunt aferente livrarilor de bunuri sau prestarilor de servicii scutite fara drept de deducere conform prevederilor legale (ex: art. 141 alin. (1) si (2) din Codul fiscal), formularul de chitanta este documentul justificativ care sta la baza înregistrarii
veniturilor în contabilitate.
2. Se întocmeste în doua exemplare, pentru fiecare suma încasata, de catre
casierul unitatii si se semneaza de acesta pentru primirea sumei.
3. Circula la depunator (exemplarul 1, cu stampila unitatii). Exemplarul 2
ramâne în carnet, fiind folosit ca document de verificare a operatiunilor
efectuate în registrul de casa.
4. Se arhiveaza la compartimentul financiar-contabil, dupa utilizarea
completa a carnetului (exemplarul 2).
5. Continutul minimal al formularului:
- denumirea unitatii; codul de identificare fiscala; numarul de înregistrare la oficiul registrului comertului; sediul (localitatea, str., numar); judetul;
- denumirea, numarul si data (ziua, luna, anul) întocmirii formularului;
- numele si prenumele persoanei fizice care depune sume si ce reprezinta acestea sau, dupa caz, denumirea unitatii; codul de identificare fiscala; numarul de înregistrare la oficiul registrului comertului; sediul (localitatea, str., numar); judetul persoanei juridice;
- suma in cifre si litere;
- semnatura casierului.