Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Datorii catre Scoala
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Datorii catre Scoala

Buna ziua! Ce se poate face in cazul, in care cineva a terminat o scoala de soferi, dar nu a fost platita taxa da scolarizare, numai o parte din aceasta suma?
In contract asa scrie:
Cursantul are obligatia: - să achite contravaloarea prestaţiei anticipat (integral sau in rate);
Pentru neexecutarea, executarea parţială sau executarea necorespunzătoare a obligaţiilor, partea în culpă va plăti celeilalte părţi daune.
Din mesajul dvs. intelegem ca scoala de soferi inregistreaza o creanta (partiala) impotriva unui cursant.
In acest caz, scoala de soferi poate promova o actiune in instanta pentru recuperarea sumei neplatite de cursant, putand solicita, pe langa debitul principal si dobanda legala la acei bani sau, in masura in care prin contract sunt prevazute penalitati de intarziere pentru neplata la termen a taxei, acele penalitati.