Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Ocuparea functiei publice de conducere - sef birou
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Ocuparea functiei publice de conducere - sef birou

Pentru a ocupa functia publica de conducere sef birou juridic, achizitii, investitii trebuie sa am master sau studii postuniversitare.Conform Legii 188/1999 pentru a participa la concurs intr-o functie publica de conducere trebuie sa fi absolvent de masterat sau de studii postuniversitare in domeniul administratiei publice , management sau in specialitatea studiilor necesare exercitarii functiei publice.
Pe mine ma intereseaza cum se interpreteaza "management sau in specialitatea ...''.Este bun orice fel de master in management ?
Trebuie master in specialitatea functiei : juridic , achizitii , investitii? daca este pus'' sau "" nu se poate interpreta ca fiind de ex. master in managementul resurselor umane, managementul proiectelor etc dar sa fie managementul de baza?

Eu am master in Managementul resurselor umane si mi s-a spus ca nu este bun si nu pot participa la concurs, fara a fi alte conditii care sa ma restrictioneze- indeplinesc conditia cu vechimea de 2 ani.Mi s-a spus sa fac niste studii postuniversitare 6 luni in managementul administratiei publice .
Multumesc pentru ajutor.
Din pacate angajatorul este cel care pune conditiile. Dar puteti suna si dvs. la ANFP sa puneti o intrebare ca doar nu o fii foc.