Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Recuperare prejudiciu
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Recuperare prejudiciu

Administratorul unei societati comerciale, a vandut, cu aprobarea actionarului majoritar, mai multe active la preturi de 2-3 ori mai mici decat valoarea contabila (neta) a activelor. In urma vanzarii, capitalurile proprii ale societatii s-au micsorat de 2-3 ori. Exista vreo posibilitte ca societatea sa-si recupereze prejudiciul suferit in urma acestor vanzari?
Daca actionarul majoritar a aprobat vanzarea la preturile precizate de dumneavoastra iar administratorul s-a conformat dispozitiilor hotararii AGA nu sunt sanse de recuperare insa, intr-un eventual control ANAF chestiunea miroase a evaziune fiscala si atunci intram intr-o alta sfera.
1)In hotararea AGA de aprobare a vanzarii nu se specifica la ce pret trebuie vandut, dar deorece actionarul majoritar nu a luat nici o masura impotriva administratorului, rezulta ca a fost de acord cu pretul de vanzare.
2)Conform legii actionarii ( deci si actionarul majoritar ) trebuie sa actioneze in interesul societatii.
A vinde un activ la un pret de 2-3 ori mai mic decat valoarea contabila este in interesul societatii ? ( parerea mea este ca daca se vindeau prin licitatie, se obtinea un pret mai mare)
3)Spuneti ca ,,intr-un eventual control ANAF chestiunea miroase a evaziune fiscala si atunci intram intr-o alta sfera".
In ce conditii se face un control ANAF la o societate?
Multumesc.
rrocambole, utilizator