avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 363 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratie 100
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratie 100

Salut.
Puteti sa-mi spuneti cum pot sa corectez urmatoarea situatie, si anume:
am depus declaratia 100, am declarat impozitul pe profit, dar am omis sa declar impozitul pe venit din activitatea de exploatare.... (712). Am incercat sa folosesc declaratia 710, dar imi spune ca nu poate corecta 100, pentru ca nu a fost declarat in 100. Am incercat sa retrimit 100 cu cele doua impozite, si am primit mesajul: eroare regula: R15: nu se accepta mai multe declaratii cu cod_oblig = 103 (imp profit) si avand aceeasi scadenta = 25.04.2015.
Multumesc frumos.



Cel mai recent răspuns: marianconta , utilizator 10:59, 30 Iulie 2015
ati incercat sa depuneti 100 doar pt 712 ?
Nu, nu am incercat. Daca merg pe solutia asta nu exista riscul sa sterg declararea impozitului pe profit (103) ? O posibilitate ar fi sa refac declaratia pe suport de hartie si sa merg la ghiseu. In cazul asta nu-mi este clar ce formular trebuie sa folosesc.
Nu vad de ce sa existe riscul asta. pe 103 nu il mai redeclarati nici macar cu 0. Iar ca sa se modifice un impozit declarat in 100, ar trebui cu 710.
Aveti dreptate, asa se face. Am retrimis declaratia 100 doar cu impozitul 712 si a fost in regula.
Multumesc frumos.
O zi buna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 100 grigore_88 grigore_88 Buna seara, cum as pute schimba data la declaratia 100 , ca am voie sa depun 2 declaratii cu aceeasi data (tin sa precizez ca prima a avut : eroare regula: ... (vezi toată discuția)
Eroare depunere declaratie 100 simoalin simoalin Buna, Am intocmit declaratia 100, am semnat-o si depus-o, insa recipisa are erori: \\"eroare regula: la R15 nu se accepta mai multe declaratii cu cod_oblig ... (vezi toată discuția)
Depunere declaratie rectificativa 710 starsiti starsiti Pentru o firma cu cifra de afaceri pe 2012 nu am depus declaratia 010 pentru trecere de la imp. profit la imp. micro la 25 03 2013. La 25.04.2013 am depus ... (vezi toată discuția)