Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie la limita de varsta sau partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie la limita de varsta sau partiala

Buna ziua.
Sunt nascuta la data de 6 septembrie 1959 si am o vechime de 20 de ani,1luna si 6 zile, plus 9 luni somaj (cartea de munca) si din anul 2005 am contract cu CPMB unde platesc in continuare( 10 ani si 4 luni). Total : 31 ani 4 luni si 6 zile.
Mentionez ca am absolvit cursurile facultatii de subingineri (cursuri de 3ani la zi).
As dori sa stiu cand ma pot pensiona anticipat cu penalizare.
Va multumesc.
marianasima, utilizator
1. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:

- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 6 luni, in martie 2021;

- pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 6 luni, in martie 2016, daca atunci veti avea atunci un stagiu de cotizare de 39 de ani si 6 luni,

- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 6 luni, in martie 2016, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 31 de ani si 6 luni (va mai trebuie 2 luni).
Multumesc pentru raspuns.