avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie sanatate

Buna ziua! As dori sa stiu daca pot fi scutita de contributia pentru sanatate, conform legii 225/2015, tinand cont de faptul ca sunt persoana cu handicap accentuat, cu certificat de grad de handicap.
Cel mai recent răspuns: Ionelalaura , utilizator 18:51, 23 Septembrie 2015
Legea nr. 225/2015 reglementeaza anularea contributiei de asigurari sociale de sanatate pentru anumite categorii de persoane fizice.

Dvs ce doriti de fapt?
As dori sa stiu daca, in conditiile date, fiind pesoana cu handicap, pot beneficia de aceasta scutire a contributiei pentru sanatate. Cu alte cuvinte, este corect, conform legii 225/2015, sa nu mi se opreasca din salariu contributia pentru asigurari de sanatate?
Legea respectiva nu reglementeaza asa ceva.
Eu asa am inteles: se anuleaza contributia pentru asigurari de sanatate a anumitor categorii de persoane, printre care si persoanele cu handicap...
Explicati-mi, va rog, la ce anume se refera, in mod corect, reglementarile legii 225/2015?
Legea 225/2015:
Articol unic. - (1) Se anuleaza contributia de asigurari sociale de sanatate datorata incepand cu 1 ianuarie 2012 si pana la data intrarii in vigoare a prevederilor art. I pct. 17 si 18 din Ordonanta Guvernului nr. 4/2015 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobata prin Legea nr. 178/2015, de catre urmatoarele categorii de persoane fizice:
....
e) persoanele cu handicap, pentru veniturile acordate in baza Legii nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, sau, dupa caz, pentru venitul baza de calcul reprezentat de salariu de baza minim brut pe tara stabilit in baza art. 296^32 din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, daca nu au realizat alte categorii de venituri pentru care s-a datorat contributia;
.....

Alte discuții în legătură

Legea nr. 225/2015-beneficii persoane cu handicap Flaviu81 Flaviu81 Sunt o persoana cu handicap si inca, mai am un loc de munca. Legea nr. 225/2015 aduce ceva beneficii persoanelor aflate in situatia mea? (sunt scutit si de ... (vezi toată discuția)
Aplicare legea 448/2006 lidiuta08 lidiuta08 o persoana salariat in perioada la care se face referire in legea 225/2015 cu privire la scutirea de la plata a contributiei de sanatate(2012-2015) , in afara ... (vezi toată discuția)
Noi reglementari privind plata cass Ato Ato \\"Guvernul a aprobat in sedinta de astazi un proiect de lege privind anularea contributiei de asigurari sociale de sanatate pentru anumite categorii de ... (vezi toată discuția)