avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Legea nr. 225/2015-beneficii persoane cu handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Legea nr. 225/2015-beneficii persoane cu handicap

Sunt o persoana cu handicap si inca, mai am un loc de munca. Legea nr. 225/2015 aduce ceva beneficii persoanelor aflate in situatia mea? (sunt scutit si de plata impozitului pe venitul salarial!)
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:08, 1 August 2015
Legea nr. 225/2015 se refera la anularea contributiei de asigurari sociale de sanatate pentru anumite categorii de persoane fizice

Articol unic. - (1) Se anuleaza contributia de asigurari sociale de sanatate datorata incepand cu 1 ianuarie 2012 si pana la data intrarii in vigoare a prevederilor art. I pct. 17 si 18 din Ordonanta Guvernului nr. 4/2015 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobata prin Legea nr. 178/2015, de catre urmatoarele categorii de persoane fizice:
.......
e) persoanele cu handicap, pentru veniturile acordate in baza Legii nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, sau, dupa caz, pentru venitul baza de calcul reprezentat de salariu de baza minim brut pe tara stabilit in baza art. 296^32 din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, daca nu au realizat alte categorii de venituri pentru care s-a datorat contributia;
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributie sanatate Ionelalaura Ionelalaura Buna ziua! As dori sa stiu daca pot fi scutita de contributia pentru sanatate, conform legii 225/2015, tinand cont de faptul ca sunt persoana cu handicap ... (vezi toată discuția)
Aplicare legea 448/2006 lidiuta08 lidiuta08 o persoana salariat in perioada la care se face referire in legea 225/2015 cu privire la scutirea de la plata a contributiei de sanatate(2012-2015) , in afara ... (vezi toată discuția)
Decizie pentru stabilirea cass 630 dorinsilviuonea dorinsilviuonea daca am indemnizatie de handicap de 234 lei fara alta sursa de venit,de ce mi-a venit hartie de la ANAF sa platesc 468 lei pe 2012? (vezi toată discuția)