Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acte necesare delegarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acte necesare delegarii

Buna ziua.
Ce acte trebuie sa intocmim in situatia in care un angajat este delegat in alta localitate?
Locul unde isi va desfasura activitatea este obligatoriu sa fie punct de lucru al angajatorului?
Daca nu este punct de lucru al angajatorului, ce este de facut? Se considera detasare?
Daca este detasareB-) , care sunt actele de intocmit?
werepairit, utilizator
Vorbim despre delegare/detasare?

Modificarea unilaterala a locului de munca se face la alt angajator?
Da, va fi delegare, lucrand o perioada pentru alt angajator cu care colaboram.
Diurna si cheltuielile de deplasare sunt OBLIGATORII la delegare?
Art.43 C.mun. : Delegarea reprezintă exercitarea temporară, din dispoziţia angajatorului, de către salariat, a unor lucrări sau sarcini corespunzătoare atribuţiilor de serviciu în afara locului său de muncă.

Delegarea poate fi dispusă fie în aceeaşi localitate, fie într-o altă localitate, în cadrul aceleiaşi unităţi, a unei subunităţi sau altei unităţi.

Art.44 (2) C.mun. : Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

Prin urmare , salariatul delegat trebuie sa primeasca diurna, cazare si transport, in afara de drepturile salariale pe durata delegarii.
La detasare, inafara de cererea de detasare si de decizia de detasare, trebuie facut act aditional si raportat in REVISAL? Cum anume, modificarea angajatorului si a locului muncii?
Multumesc mult de lamuriri, imi sunteti de mare ajutor.=D>
Acte necesare pentru detasare
[ link extern ]