Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratii PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratii PFA

Am infiintat un PFA in ian 2015 - sistem real, neplatitor de tva, fara angajati. Am depus declaratia 220 (declaratia 600 nu am depus-o deoarece ma incadrez la exceptii si nu platesc contributia la pensii). Ce alte declaratii trebuie sa mai depun pana la sfarsitul lui 2015?
Andita2015, utilizator
In conditiile in care nu veti depasi plafonul de scutie re TVA, de 220.000 lei, nu angajati personal (sau apelati la colaboratori prin contracte civile, cu retinere la sursa) si nu efectuati livrari/ achizitii intracomunitare, nu mai aveti nicio alta declaratie de depus pana la sfarsitul anului.
Va trebui sa depuneti pana la data de 25 februarie a anului urmator, declaratia 392 b - Declaratie informativa privind livrarile de bunuri, prestarile de servicii si achizitiile efectuate in anul 2015.
De asemenea, daca prevedeti o modificare, in anul 2016, cu minim 20% a venitului estimat pe anul 2015, veti depune din nou o declaratie 220, obligatoriu impreuna cu declaratia 200 privind venitul realizat in anul 2015.