avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Taxe si impozite PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Taxe si impozite PFA

Dupa infiintare pfa pentru lectii de actorie, cum procedez cu taxele si impozitele pentru astfel de activitate, de lectii de actorie. multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ioan Blaga , Contabil 15:53, 6 August 2015
În cursul anului, veți efectua plăți anticipate trimestriale pentru impozitul pe venitul pe care ați estimat că-l veți realiza (și pe care l-ați declarat prin formularul 220). De asemenea, veți achita și contribuțiile de asigurări sociale și cele de asigurări sociale de sănătate, conform înștiințării primite de la ANAF.
În cursul anului 2016, veți depune declarația 392 b privind livrările de bunuri, prestările de servicii și achizițiile efectuate în anul 2015 (termen 25.02.2016), precum și declarația 200 privind venitul realizat în anul 2015 (termen 25.05.2016).
Dacă estimați o variație, în plus sau minus, a venitului pentru anul 2016 comparativ cu cel din 2015, atunci, odată cu declarația 200, veți depune și declarația 220 privind venitul estimat/ norma de venit.
Ultima modificare: Joi, 6 August 2015
Ioan Blaga, Contabil
Ok, multumesc pentru rapiditate si raspuns !!
Oricând, cu plăcere.
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratii pfa Andita2015 Andita2015 Am infiintat un PFA in ian 2015 - sistem real, neplatitor de tva, fara angajati. Am depus declaratia 220 (declaratia 600 nu am depus-o deoarece ma incadrez la ... (vezi toată discuția)
Nedeclarare venituri pe anul curent. sarmaneandchill sarmaneandchill Buna! In urma unor probleme de sanatate, nu am reusit sa depun, pana la 1 Februarie actele necesare realizarii calculelor taxelor care trebuiesc a fii platite ... (vezi toată discuția)
Declaratia220 alin marius popescu alin marius popescu buna ziua.sunt adminitratorul unei ii .am carte de munca.am solicitat un credit prima casa pe baza salariului.acum mi se cere sa depun la dosar declaratia de ... (vezi toată discuția)