Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Taxe si impozite PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Taxe si impozite PFA

Dupa infiintare pfa pentru lectii de actorie, cum procedez cu taxele si impozitele pentru astfel de activitate, de lectii de actorie. multumesc.
În cursul anului, veți efectua plăți anticipate trimestriale pentru impozitul pe venitul pe care ați estimat că-l veți realiza (și pe care l-ați declarat prin formularul 220). De asemenea, veți achita și contribuțiile de asigurări sociale și cele de asigurări sociale de sănătate, conform înștiințării primite de la ANAF.
În cursul anului 2016, veți depune declarația 392 b privind livrările de bunuri, prestările de servicii și achizițiile efectuate în anul 2015 (termen 25.02.2016), precum și declarația 200 privind venitul realizat în anul 2015 (termen 25.05.2016).
Dacă estimați o variație, în plus sau minus, a venitului pentru anul 2016 comparativ cu cel din 2015, atunci, odată cu declarația 200, veți depune și declarația 220 privind venitul estimat/ norma de venit.
Ioan Blaga, Contabil
Ok, multumesc pentru rapiditate si raspuns !!
Oricând, cu plăcere.
Succes!