Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj - sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj - sulta

in urma unui partaj, 90% din valoarea imobilului mi-a revenit mie, urmand sa-i platesc paratului 10% printr-o sulta. El fiind obligat la randul lui sa imi plateasca mie cheltuielile de judecata. Subliniez ca paratul este de negasit. Aceasta hotarare a fost in 2008. Acum ca vreau sa vand acest imobil, ma sperie aceasta sulta pe care eu nu am depus-o :sorry: Nu s-a anulat, daca tot au trecut atatia ani? Cum trebuie sa procedez? Va multumesc anticipat
Pare sa fi intervenit prescriptia.
Aveti posibilitatea de a merge la avocat daca nu vreti sa platiti sulta sau la executor daca vreti sa o platiti.
Depinde ce vreti sa faceti si cat va grabiti sa vindeti.
Sa nu uitati sa vorbiti si cu notarul mai inainte.
Dreptul de a cere executarea silita s-a prescris in termen de 3 ani.Presupun ca, hotararea de partaj ca si obligatia de plata a sultei au fost inscrise in Cartea Funciara,ca atare, trebuie sa va adresati OCPI cu cerere de radiere a sultei aratand ca s-a prescris dreptul de a cere executare silita.
Fara proces nu cred ca reuseste asa ceva in privinta radierii sultei.
Ii trebuie hotarare judecatoreasca.