Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Legea 120/2015 privind stimularea investitorilor ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Legea 120/2015 privind stimularea investitorilor individuali-business angels.

Buna seara,

Are cineva cunostinte daca investitorul poate fi un SRL sau doar o persoana fizica ?
Multumesc.
Trebuie doar citita legea 120 din 2015, care, in art.1 spune foarte clar:
"Art. 1
(1) Prezenta lege reglementează condiţiile în care persoanele fizice, denumite investitori individuali-business angels, pot beneficia de facilităţi fiscale, ca urmare a dobândirii de părţi sociale prin investiţii în microîntreprinderi şi întreprinderi mici, astfel cum sunt definite de Legea nr. 346/2004 privind stimularea înfiinţării şi dezvoltării întreprinderilor mici şi mijlocii, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare societăţi......"