avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt calificat,talharie calificata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt calificat,talharie calificata

Buna seara la toata lumea!un amic de al meu se afla in urmatoarea situatie:intr-o seara el cu un prieten au chemat un taxi iar dupa 5km prietenul amicului meu a scos un pistol cu bile si l-a amenintat pe taximetrist sa coboare dupa care au plecat cu masina acestuia,cu incasarile din ziua respectiva(400ron) si cu telefonul acestuia..as mai dori sa mentionez ca amicul acesta al meu nu a fost de acord cu ideea prietenului lui dar l-a urmat in toate acestea.intrebarea mea ar fi urmatoarea:in ce situatie s-ar afla amicul meu dupa aceasta "distractie"?nu are antecedente si avea si un serviciu stabil in momentul comiterii infractiunii..
Cel mai recent răspuns: mariustec , utilizator 18:08, 18 Ianuarie 2016
Foarte probabil amicul va fi arestat preventiv pentru talharie si apoi condamnat.
Probabilitatea este foarte mare sa fie cu executare...
din pacate,vazand ce ai scris,tind sa cred ca amicul tau va fi condamnat la inchisoare cu executare pentru talharie. Faptele lor par foarte grave
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Foarte probabil amicul va fi arestat preventiv pentru talharie si apoi condamnat.
Probabilitatea este foarte mare sa fie cu executare...

Daca amicul meu a primit o sentinta de 2 ani cu executare si este in arest preventiv din luna august cand ar putea fi liberat conditionat?va multumesc..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Talharie Cristina711 Cristina711 Revin cu inca o intrebare in cazul celor 2 persoane care au savarsit infractiunea de talharie. Este posibil ca pedeapsa aplicata sa fie diferita ? Adica, e ... (vezi toată discuția)
Bataie cu un taximetrist georgexxx georgexxx Salutare, Mama unui amic a avut o altercatie in trafic cu un taximetrist. Taximetristul i-a dat un pumn in gura si a plecat. Impreuna cu amicul si alta ... (vezi toată discuția)
Talharie condamnare cu suspendare Stefana Alexandra Stefana Alexandra Buna ziua , as vrea sa ma puteti ajuta cu un raspuns . Un prieten de al meu , este in arest de o luna si o saptamana pentru comiterea unei fapte de talharie ... (vezi toată discuția)