Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Disparitia-Furtul Registre Agricole din ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Disparitia-Furtul Registre Agricole din primarie-Disparitie pagini din registrul decese

Disparitia-Furtul Registre Agricole din primarie Am cerut primariei Adancata sa-mi dea copii din Registrele Agricole din perioada anilor 1951 - 1962. perioada colectivizarii. Perioada in care terenurile bunicilor au fost colectivizate si cu care sau inscris in cooperativa agricola. Registrele Agricole -- Nu se gasesc in arhivele primariei. A cerut acelasi date si Arhivelor Statului Slobozia ,Registrele Agricole din acea perioada,Nu sunt de gasit nici la Arhivele Statului.. Din Registrul Decese al primariei lipsesc sunt rupte,disparute cotoarele de la certificate de deces ale bunicilor cat si a strabunici decedat a in anul1955. Cert este ca un teren ce a fost dobandit de bunica mea cu Contract de Vanzarr-cumparare a fost dat de Comisia locala pentru stabilirea dreptului de proprietate, altor persosne desii familia noastra ceruse prin cerere conform legea 18/1991.acest teren Ma intreb cine a furat aceste documente. Ce se mai poate face daca se constata furtul acestor documente. Titlu de propietate sa dat egal altei persoane in anul 2002. unui cooperator, vecin al acestui teren intravilan
cornaca a scris:n
nnDisparitia-Furtul Registre Agricole din primarie .......a fost dat de Comisia locala pentru stabilirea dreptului de proprietate, altor persosne desii familia noastra ceruse prin cerere conform legea 18/1991.acest teren Ma intreb cine a furat aceste documente. Ce se mai poate face daca se constata furtul acestor documente. Titlu de propietate sa dat egal altei persoane in anul 2002. unui cooperator, vecin al acestui teren intravilann

PRACTICI UZUALE !!!! Le vedem peste tot în România.... Chiar, ce se poate face?
im82, utilizator
Dispariția acelor registre se datorează unui complex de factori care a dus la dezorganizarea arhivei: incendii, inundații, deteriorări din cauza păstrării în locuri improprii, intervenții diverse în arhivă, etc.
Este un fenomen istoric.
Arhiva primariei nu a fost incendiata niciodata. Inundatii nici atat . Mai mult decta atat la arhivele statului din orasul Slobozia se gasesc registrele agricole pana in anul 1950 ! Nu se regasesc cele din perioada colectivizarii !!!! De retinut ca Registru agricol din anul 1950 aflat la arhivele statului apar modificari. sunt scrise alte nume peste cele adevarate. Sunt nume care nu au existat in comuna Cei de la arhivele nationale scris ca: Nu cunosc cine a facut modificarile grosolane. La starea civila din Registru DECESE sunt smulse, disparute cotoarele unor certificate de deces. din anul 1954- 1955. Spre exemplu este disparut din registru cotorul certificatului de deces a acelei persoana care a vandut acest teren ,bunicii mele. aflat in speta noastra
Dacă dețineau terenul în anul 1948, puteți încerca la ANR.
Cazul nu este de loc singular. Si eu am incercat sa dau de urma unor registre agricole din perioada 1950-1959, care s-au facut pierdute...in inundatii si incendii inventate. Inca nu am reusit. Un detaliu care ar putea fi util este faptul ca, inainte de 1989, in mod logic, aceste registre trebuiau sa se afle la arhivele nationale judetene, deoarece era o lege care obliga predarea documentelor la arhivele statului (filialele respective), dupa un anumit timp. Ulterior, dupa 1991, cand a aparut Legea fondului funciar, a existat si o dispozitie sau ordin in baza caruia aceste registre agricole au fost predate de catre arhivele nationale judetene in custodia primariilor, in scopul aplicarii Legii fondului funciar. Acest lucru se facea pe baza unui proces-verbal de predare-primire, de la primarie la arhivele statului, precum si invers. Dar cum muritorii de rand nu au acces la astfel de informatii...

Puteti recurge la alte documente, precum extras din borderoul recensamantului agricol din 1948, pe numele capului de familie cu membrii ei, obtinut de la ANIC Bucuresti. Din acesta aflati tot terenul ce se afla in posesia si exploatarea familiei in anul 1948.

Dar nu aveti contractul de vanzare-cumparare?

dariad, utilizator