avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia220
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia220

buna ziua.sunt adminitratorul unei ii .am carte de munca.am solicitat un credit prima casa pe baza salariului.acum mi se cere sa depun la dosar declaratia de venit pe 2015 si declaratia estimativa 2016.am solicitat firmei care mi tine contabilitatea aceste documente dar mi sa raspuns ca declaratia estimativa se depune in cazul in care firma este pe minus in anul precedent.cum se procedeaza si ce ar trebui sa fac pt a obtine aceasta?daca imprumutul il iau pe baza adeverintei de salariat dc mi se solicita si acte apartinand firmei.
Cel mai recent răspuns: Elis Ismail , Contabil 12:52, 26 Februarie 2016
Buna ziua!
Declaratia de venit pe 2015 este , probabil, declaratia 200 care se depune pana pe 25.05.2016.
Pentru veniturile estimate pe 2016 anaf-ul emite decizia de impunere 260, si apoi decizia 250 (pentru 2015).
Aceste decizii se emit pentru activitatea pe care o desfasurati ca I.I. Nu are legatura cu
calitatea dvs. de salariat.
Puteti sa mergeti la administratia fiscala de care apartineti si sa solicitati aceste declaratii sau puteti folosi Spatiul Privat Virtual.
Ultima modificare: Vineri, 26 Februarie 2016
Elis Ismail, Contabil
daca depun astazi declaratia 200 pt 2015 cand pot solicita cel mai devreme decizia estimativa pe 2016.
Depinde de inspectorul anaf-ului.
Am avut si situatii cand s-a si "instant" cu "interventii" si dupa 25.05.2016.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe si impozite pfa ondalin ondalin Dupa infiintare pfa pentru lectii de actorie, cum procedez cu taxele si impozitele pentru astfel de activitate, de lectii de actorie. multumesc. (vezi toată discuția)
Cum fac sa cer la anaf recalcularea platilor anticipate pentru 2017? ContSters339305 ContSters339305 Am un PFA, in sistem real, deschis in iulie 2015. Anul acesta (2017), ANAF mi-a calculat, tot la trei luni, plati anticipate, dar pe baza venitului obtinut in ... (vezi toată discuția)
Venituri pfa pentru calcul indemnizatie andrradas andrradas Buna seara, Lansez urmatoarea speta la care solicit cu mult interes raspuns: Realizez venituri din PFA, urmand ca in luna septembrie 2015 sa suspend ... (vezi toată discuția)