Forum Discuţii juridice Executare silită O mare problemă- comision retragere
Discuție deschisă în Executare silită

O mare problemă- comision retragere

Mă numesc Ivaşcu Aurora Mihaela şi am o problemă legată de o poprire. La firma care lucrez mi se dă salariul pe card. Sunt divorţată şi am în întreţinere 2 copii. Pe acest card primesc alocaţiile copiilor,pensia de întrţinere şi alocaţia complementară. poprirea s-a făcut din cauză că am acumulat datorii la întreţinere şi chirie. nu am cu ce plăti. Întrbarea este: există vreo soluţie să-mi pot scoate banii fără să mi se perceapă comision. Pe acel card nu mi se percepe comision la retragere. La ghişeu da. Câte 5 lei luaţi din banii copiilor. Nu interesează pe nimeni. Asta este legea. nu am afaceri, nu am maşină. Efectiv muncesc pentru aceşti beni. Este vreo soluţie pentru a rezolva problema?
Depuneti cerere sa va vina prin posta.
E singura soluţie? Dacă primesc bani de la tata prin poştă mi-i poate lua? legal nu se poate face nimic?
Pe banii ăștia nu se pune poprire, dacă vreți sa nu plătiți la banca, luați-i prin posta.
Alocatiile sau alte sume care sunt cu titlu pentru ingrijire minor nu pot fi poprite. Daca banca a facut acest lucru, este un abuz. Solicitati deblocarea sumelor respective si punerea la dispozitie integrala.

Privind sumele provenite din salarii acestea pot si poprite cu pana la 1/2 din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau de alocatie pentru copii; sau cu pana la 1/3 din venitul lunar net, pentru orice alte datorii (conform cod civil).

Privind banca, are obligatia sa blocheze sumele existente in cont. Daca faceti dovada destinatiei sumelor acestea trebuie imediat puse la dispozitia dvs / minorilor. Oricum, banca ar tb sa verifice sursa banilor - se vede ca sunt cu destinatie speciala (alocatie copii, etc.) si din start nu are voie sa le blocheze. Sumele sunt disponibile si prin operatia de retragere la ATM (bancomat). Orice banca are posibilitatea sa blocheze strict o anumita suma din totatul disponibil din cont, titularul contului putand utiliza restul sumei prin retragere de la casierie/ retragere de la ATM, virament, etc. Ca siguranta este un blocaj total al contului, si nu se mai obosesc sa faca note contabile manuale dupa ce intra banii din alocatii.

Cat timp pot sa faca operatii la nivel de ghiseu inseamna ca contul este deblocat, iar dupa finalizare plata il blocheaza la loc. Solicitati sa fiti insotita la ATM de catre un angajat pentru a retrage exact suma disponibila. Sigur va elibereaza la ghiseu suma pentru a evita sa scoateti toti banii disponibili (sumele din salar se supun popririi)