Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program de week-end
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program de week-end

Buna ziua
Am un simplu magazin , 2 vanzatoare ,program de lucru de luni pana sambata 8-12 13-17. Pentru ziua de sambata le dat spor de week-end. Intrebarea mea este : sunt oblgat sa le dau lunea liber pentru ziua de sambata .
Multumesc
Art.137 C.mun. :
(1) Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
....

Asadar, salariatul care va lucra in zilele de repaus saptamanal va beneficia cumulativ de :
- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
- repausul saptamanal acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.