Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract civil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract civil

La un contract civil se propune repartizarea obligatiilor legale astfel:
- pentru beneficiar plata a 10%-impozit; 5,5% CASS; 10,5%CAS;
- iar pentru prestator 6% - impozit.
Întreb dacă propunerea este corectă, și ce act normativ o reglementează.

Cu stimă,
Neculai Gogu
Veniturile obtinute in baza unui contract/conventie civila pot fi impozitate, ca venituri din activitati independente, in doua moduri:
- Platitorul veniturilor este obligat sa retina o cota de impozit de 10% la venitul brut din care se deduc contributiile sociale obligatorii retinute la sursa potrivit titlului IX2 din Codul fiscal, reprezentand plata anticipata in contul impozitului anual datorat de contribuabil.
- Persoanele care realizeaza venituri din contracte/conventii incheiate potrivit Codului civil, au dreptul sa opteze pentru impunerea cu o cota de 16%, impozitul fiind final in acest caz.
[ link extern ]

Vedeti si art. 52 C.fisc. - Reţinerea la sursă a impozitului reprezentând plăţi anticipate pentru unele venituri din activităţi independente
Mulțumesc foarte mult.
Vă doresc o zi bună!

Cu stimă