Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare loc de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare loc de munca

Unitatea bugetara,in ce conditii te poate schimba locul de munca de la un compartiment la altul?
Art.41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.

(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
.....

Regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor. Prin exceptie, este posibila modificarea unilaterala numai in cazurile si conditiile expres prevazute de lege, si anume:
- delegare
- detasare
- în cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.

Aceste dispozitii sunt valabile pentru personalul contractual.
este vorba de schimbarea locului de munca pe o perioada de 30 de zile ( inlocuirea unei persoane aflate in CO)
Daca nu semnez decizia de schimbare ,ce implica asta?
Multumesc!
In acest sens, angajatorul poate emite o decizie de delegare de competenta pentru acea perioada - institutie care nu este reglementata in legislatia muncii , dar care se uziteaza.

Daca nu semnati de primire, probabuil ca vi se va comunica prin posta decizia.
schimbarea se poate face de la un compartiment tehnic administrativ la secretariatul unei sectii de spital?!

freeelis a scris:
In acest sens, angajatorul poate emite o decizie de delegare de competenta pentru acea perioada - institutie care nu este reglementata in legislatia muncii , dar care se uziteaza.

Daca nu semnati de primire, probabuil ca vi se va comunica prin posta decizia.

Odata primita acasa ,se considera acceptata?!
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Odata primita, inseamna ca angajatorul v-a comunicat-o.

Chiar daca ati semnat de primire, dvs aveti posibilitatea s-o contestati in instanta.