Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revocare act aditional la antecontract ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revocare act aditional la antecontract vanzare-cumparare

Buna ziua,

se poate revoca un act aditional notarial in conditiile in care doar una dintre parti a fost prezenta la semnare?
In acest act s-a prelungit termenul de perfectare a contractului final de vanzare-cumparare, sub pretextul partii-vanzator de a ii fi necesar la intabulare.

Efectul de fapt a acestei modificari a fost prelungirea termenului contractului final, astfel incat sa nu intre in vigoare clauzele antecontractului, fapt de care mi-am dat seama ulterior semnari...

As dori sa revoc acest act . Va rog sa imi spuneti daca este posibila revocarea actului notarial si daca da, la notar sau in instanta?

Multumesc!
Buna-ziua,

Ca regula un act si prin urmare si un act incheiat in forma autentica poate fi desfiintat (poate inceta) prin acordul partilor semnatare sau, in lipsa acestui acord, prin sentinta judecatoreasca in baza unei actiuni in instanta.

Pentru a putea primi un raspuns mai in detaliu este indicat sa solicitati o consultatie juridica de specialitate, intalnire la care sa va prezentati atat cu anteconcontractul cat si cu aditionalul incheiat ulterior.

O zi buna.
Un act notarial poate fi modiifcat/desfiintat numai cu acordul partilor semnatare, uniltateral numai prin instanta ptr.vicii de consimtamant.
Va multumesc pentru raspunsuri!
Faptul ca partile au semnat pe rand in fata notarului (in intervale diferite ale zilei, fara a se intalni) poate constitui un argument in instanta pentru revocare? Sau faptul ca s-a indus o utilitate gresita actului de prelungire a contractului, urmarindu-se de fapt absolvirea de penalitati?

Multumesc!