Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Necesitate incheiere act aditional
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Necesitate incheiere act aditional

Buna ziua,

Doresc sa cumpar un loc de parcare, am incheiat o promisiune de vanzare-cumparare care a expirat in luna Noiembrie 2017 dar nu am reusit sa autentificam contractul in interiorul acestei perioade.

Pretul a fost achitat integral si acum dorim de comun acord sa autentificam contractul de vanzare-cumparare insa notarul ne-a cerut sa facem un act aditional care sa prelungeasca valabilitatea perioadei promisiunii de vanzare pana in ziua in care se va semna contractul.

Intrebarea este daca este nevoie de acest act aditional de prelungire a promisiunii odata ce ne vedem direct sa semnam contractul de vanzare-cumparare.

Am nevoie de o parere avizata pentru ca pentru mine pare putin ilogic.

Mutumesc,
Ionut Monca
Daca pretul a fost achitat integral la data semnarii antecontractului, iar solicitarea Dvs de a incheia vanzarea-cumpararea in forma finala a venit ca efect al antecontractului, atunci intre antecontract si vanzare-cumparare trebuia intocmit un act aditional.
Insa, este posibil sa aveti o problema in ceea ce priveste validitatea vanzarii, in raport de titlul vanzatorului asupra locului de parcare, pe care acesta doreste sa-l instraineze
Trecand peste cele intampinate, aveti posibilitatea intocmirii unui contract de vanzare-cumparare, la un alt birou notarial, unde veti putea evita incheierea unui aditional si respectiv sa evitati achitarea (in plus) un onorariu notarial aferent intocmirii unui act aditional...
Insa, atentie la titlul vanzatorului....
ContSters454516, utilizator
Nu aveti nevoie sa faceti acel act aditional.
Acordul bilateral al partilor de a prelungi termenul se subintelege prin semnarea contractului de vanzare-cumparare peste termen.
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Pretul a fost achitat in 6 rate egale, ultima fiind dupa termenul de expirare a promisiunii.
Nu cred ca pot merge la un alt notar, pentru ca dezvoltatorul lucreaza doar cu unul.

Multumesc
Ionut Moncea, utilizator