Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune

Buna ziua,
acum doua saptamani, pe 31.07.2015 am trimis pompa de injectie de la masina la reparat, la o firma pe care am gasit-o pe net, din Falticeni.
Am vorbit cu cel care trebuia sa o repare, mi-a confirmat primirea coletului prin curier rapid in data de 03.08.2015 si mi-a comunicat ca pe data de 04.08.2015 seara o pune la curier cu plata ramburs (150 euro). Am asteptat coletul, dar acesta nu a mai ajuns. Am sunat, am dat mail-uri, dar omul nu a mai raspuns. Am inceput sa caut pe net si am constatat ca omul daduse plasa si altora. Le-a trimis inapoi pompele nereparate (dar banii i-a luat) sau nu le-a mai trimis deloc. In data de 12.08.2015 am facut plangere la politie. Astazi m-au sunat de la curierul rapid ca am un colet, la ei la sediu, fara plata ramburs, doar transportul. Culmea e ca eu l-am trimis cu 2kg, iar acum coletul are 9kg.
Intrebarea mea este cum sa procedez? Sa ma duc sa ridic coletul, sau sa ii las pe curieri sa il trimita inapoi?
Multumesc pentru raspunsuri si pareri!
O zi buna!