Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda pentru rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda pentru rovinieta

buna ziua,

am primit prin posta o constatare de contraventie ca in data de 23.03.2015 am circulat fara a detine rovinieta pe DN 1 km 370, instintarea am primit-o in 1 august.... si trebuie sa platesc 250 ron. vreau sa intreb este OK asa ceva sa primesc dupa atat timp si sa nu fiu nici oprit de vre-un agent de politie atunci.? este adevarat ca la data aia nu aveam rovinieta, numai pe la 1 aprilie am facut-o pe tot anul
didina_g, utilizator
Termenul in care trebuie comunicat PV lipsa rovinieta a fost majorat la 2 luni prin disp OUG nr. 8/2015, care a modificat Ordonanta Guvernului nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare si a tarifului de trecere pe reteaua de drumuri nationale din Romania.
Cand utilizatorii de autovehicule sunt depistati de camerele video ca circula fara rovinieta, PV contraventie se incheie in lipsa acestora,iar termenul de comunicare de doua luni curge de la data la care contraventia este constatata, fiind posibil ca data constatarii sa fie ulterioara datei la care soferul a fost surprins circuland pe sectorul de drum public fara rovinieta.
Cand se incheie aceste procese verbale de constatare a contraventiei?
1. Nu ar trebui sa poarte chiar data savarsirii contraventiei?
2. Si cum istoria ne dovedeste ca aceste PV au data ulterioara savarsirii contraventiei, exista vreo lege care sa stipuleze care este perioada de timp permisa de la savarsire contraventie si pana la emitere acest PV?