Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescriptie rest datorie bancara dupa executarea ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescriptie rest datorie bancara dupa executarea silita ?

Ma poate lamuri cineva cand se prescrie restul datoriei bancare dupa ce executarea bunului imobiliar a fost efectuata ?
In termen de trei ani de la ultimul act de executare.
in termen de 3 ani de la ultimul act de executare, dar in cazul in care a existat o alta executare intre timp dar fara rezultate, fara realizari, atunci raman tot 3 ani dupa executarea bunului imobiliar?
Nu exista "dar", e punct. Actul de executare indiferent de ce act e vb, întrerupe termenul de prescripție, nu contează ce rezultate au fost.
In primul rand multumesc pentru raspuns. Atunci aceste legi cum pot fi interpretate?

Art. 697

Constatarea perimării. Efecte

(2) Perimarea executării atrage desfiinţarea tuturor actelor de executare, cu excepţia celor care au dus la realizarea, în parte, a creanţei cuprinse în titlul executoriu şi a accesoriilor.

Detalii: [ link extern ] -...

Art. 708
Întreruperea prescripţiei
...............................................
(3) Prescripţia nu este întreruptă dacă executarea silită a fost respinsă, anulată sau dacă s-a perimat ori dacă cel care a făcut-o a renunţat la ea.

Detalii: [ link extern ] -...