Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Medicul veterinar este functionar public?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Medicul veterinar este functionar public?

Medicul veterinar ce colaboreaza cu DSV ,in vederea crotalierii , identificarii etc a animalelor precum, si elibereaza adeverinte necesare la A.P.I.A pentru subventii este considerat functionar public dpdv penal?
Decizia adoptată de ICCJ în data de 3 dec. 2014 şi publicată în M.Of. din data de 13 ian. 2015 a stabilit că "medicul care îşi desfăşoară activitatea în realizarea unui serviciu de interes public şi că medicul angajat cu contract de muncă într-o unitate spitalicească din sistemul public de sănătate are calitatea de funcţionar public încadrându-se în categoria celor care `exercită o funcţie publică de orice natură` la care face referire art. 175 alin. 1 lit. b teza a doua Cod penal".
Cornel Vasile, Consilier juridic
Poate fi considerat functionar public in masura se incadreaza in preved.art.175NCP.Deci, daca medicul este angajat cu contract de munca intr-o unitate spitaliceasca din sistemul public,atunci,medicul veterinar este functionar public.