Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... doresc sa stiu daca pot sa obtin cetatenia italiana
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

doresc sa stiu daca pot sa obtin cetatenia italiana

buna ziua am de 3 ani carte de identitate italiana si cu iubitul meu care este italian avem inpreuna doi gemeni de 15 luni, ei au cetatenia italiana .Eu lucrez am contract de munca .Va multumesc:)
Buna ziua,

Poate va ajuta linkurile acestea

LEGGE 5 febbraio 1992, n. 91 Nuove norme sulla cittadinanza.
[ link extern ]

"Possono richiedere la Cittadinanza Italiana ex Art. 5 della Legge 5 febbraio 1992, n. 91 le persone coniugate civilmente con cittadino/a italiano/a e legalmente residenti in Italia per almeno 2 anni durante il matrimonio. In caso di figli nati o adottati dai coniugi la residenza legale necessaria è di 1 anno."

sau

[ link extern ]

ISTRUZIONI PER LA COMPILAZIONE DELLE ISTANZE DI CITTADINANZA
(Presentate solo da persone residenti a Roma e Provincia)
Ai sensi dell’ Art. 9, comma 1 della Legge n.91/1992,
LA RESIDENZA (ISCRIZIONE ANAGRAFICA) ININTERROTTA NEL TERRITORIO ITALIANO PER IL PERIODO SOTTOINDICATO È REQUISITO ESSENZIALE:
..............................
Comunitari: (cittadini di Paesi dell’Unione Europea).........4 anni di residenza
ContSters61634, utilizator
Din informatia anterioara ramane clar, daca eu inteleg si nu gresesc si cu limba italiana ca este necesar casatoria legala ca sa se reduca timpul de resedinta pentru dovandirea cetateania italiana la doi ani, sau la uno daca au copii. Asta inseamna ca este cerinte obligatora ceea de a fi casatorit. In plus, articolul 9 citat in primul link zice ca este necesar 4 ani pentru cetatean european. Nu vad ca exista o dispozitia prin care parinti ale un cetatean italian are scutire sau scurtarea de timpul de resedinta efectiva pentru dovandirea cetateania. Asa, ca cu parere de rau trebuie sa va casatoresti, si sa va asteptati 6 luni pentru a cer cetatenia din concurenta imprejumirile casnicie fiind ca deja ai 3 ani (este suficient uno), sau la 4 ani cer cetateania fara sa faci mentiunea de altceva decat cetatenia dv europeana. In orice caz pentru a obtin un sfat cat de adanc trebuie sa vorbesc cu un avocat italian sau roman acolo, ce sunt cateva.
Alvaro Liniers, Avocat
referitor la primul link :D
nu știu dacă el conține legea cu ultima versiune actualizata...

Problema este în prezent reglementată prin Legea nr 91/1992 regulamentele de aplicare și de legea 94/2009.
* Legge 5 febbraio 1992, n. 91
* D.P.R. 12 ottobre 1993, n. 572
* D.P.R. 18 aprile 1994, n. 362
* Legge 15 luglio 2009 n. 94

1 Prin casatorie
Pot aplica pentru cetățenia italiană, conform art. 5 din Legea 91/1992, străini căsătoriți cu cetățeni italieni și care sunt rezidenți legali în Italia pentru cel puțin 2 ani de la căsătorie.
În cazul copiilor născuți sau adoptați de către soți ședere legală necesară este de 1 an.
În cazul în care soţii îşi au reşedinţa în străinătate, cererea poate fi depusă după trei ani de la data căsătoriei

2) acordarea cetățeniei rezidenților străini în Italia

Pot aplica pentru cetățenia italiană, în sensul prevazut de art. 9 din legea 91/1992 străini rezidenți în Italia, pentru perioada indicată mai jos:

Cetățenii din țările din afara Uniunii Europene........... rezident de 10 ani
Cetățenii Uniunii Europene..........................................rezident pentru 4 ani
ContSters61634, utilizator