Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Incetare CIM / invaliditate grad III
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Incetare CIM / invaliditate grad III

Buna ziua,
angajat cu decizie de pensionare pt invaliditate grad III si cu recomandare medic specialist la program de 4 ore: ii inceteaza CIM de drept si ii fac decizie?
Nu ii incalc dreptul constitutional la munca? Codul muncii spune ca CIM ii inceteaza de drept la data deciziei, salariatul nu solicita aceasta incetare, angajatorul vrea sa ii inceteze CIM...
Legal, la litera legii, inclusiv cea privind pensionarea, cum e mai bine, va rog?
Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
1. Conform Legii 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice pensionarii de invaliditate gr. III pot lucra cu cel mult 4 ore pe zi (nu este nevoie de recomandarea medicului).

2. Contractul individual de munca (CIM) inceteaza de drept (deci nu e nevoie de solicitarea salariatului) la data comunicarii deciziei de pensionare, asa cum precizeaza si Codul muncii:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:

c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; Ia data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II;

3. - Angajatorul la care a lucrat pana la pensionare nu este obligat sa il tina angajat in continuare cu program de 4 ore pe zi.
- Daca doreste acest lucru poate sa ii inceteze de drept CIM si apoi a ii incheie altul cu 4 ore pe zi.
Incetarea de drept a c.i.m. intervine ope legis (in virtutea legii) , angajatorul doar constata aceasta situatie.