Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Primire grau persoane fizice
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Primire grau persoane fizice

Buna ziua,
Daca o brutarie primeste grau de la personae fizice si acorda in schimb paine trebuie sa solicite atestatul de producator? Trebuie facut stopaj la sursa?

Va multumesc
Agricultorii persoane fizice care detin un atestat de producator pot sa vanda produsele obtinute in ferma/gospodaria proprie fie in piata, fie altor comercianti, insa trebuie sa aiba si un carnet de comercializare a produselor din sectorul agricol.
Potrivit Legii nr. 145/2014, carnetul de comercializare este documentul utilizat de persoana fizica care detine atestat de producator pentru exercitarea actului de comert cu ridicata sau comert cu amanuntul a produselor agricole obtinute in ferma/gospodaria proprie.