Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Card de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Card de sanatate

Buna ziua. Am pierdut cardul de sanatate si am mers la CAS Dolj pentru a cere un alt card. Raspunsul dat de cei de la CAS a fost ca nu pot sa emita un alt card si nici adeverinta pana ce nu platesc asigurarile de sanatate pe ultimii 5 ani, eu neavind o vechime de 5 ani in munca. Aceasta este legea sau este un abuz din partea celor de la CAS Dolj?
Potrivit CNAS, eliberarea cardului duplicat, in caz de pierdere / furt / deteriorare se face in baza cererii, a copiei dupa actul de identitate si a dovezii platii contravalorii cardului.
[ link extern ]

Prin urmare, este un abuz al Casei de Asigurari de Sanatate care va solicita sa platiti asigurarile de sanatate pe ultimii 5 ani pentru a va elibera un nou card de sanatate.