Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum se va proceda ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum se va proceda ?

Buna ziua !

Va rog sa ma ajutati cu un sfat
pentru un coleg de facultate care
lucreaza la o institutie publica.

Colegul meu a depus o cerere de concediu de odihna
la secretariatul institutiei
si a plecat in concediu,
Insa, cererea nu i-a fost aprobata in prealabil
de seful sau ierarhic superior.
Dupa 6 zile, seful sau a considerat ca
salariatul a efectuat partial concediul,
dar ca nu i-a aprobat concediul,
si a vrut sa il cheme la serviciu.
Colegul nu a putut fi gasit la telefon.
Colegul a ramas intr-o situatie neclara,
nefiind pontat.
Seful sau nu a luat nici o masura si
a solicitat directorului institutiei
sa ia masuri si sa dispuna
ce va crede de cuviinta.
Directorul institutiei a cerut clarificarea
situatiei salariatului si a cerut cercetarea disciplinara a celor 2.

Va rog sa imi spuneti:
1. - cum va fi pontat colegul, in CO sau nemotivat ?
2. - daca va fi pontat nemotivat, colegul
va fi dat afara din serviciu ?
3. - considerand ca este in CO,
colegul nu a raspuns la telefon.
Nu s-a gandit ca va fi cautat de seful sau.
Colegul are vreo vina
pentru acest lucru ?
I se poate imputa ceva ?
4. - comisie de cercetare disciplinara
ce sanctiuni va cere pentru cei 2 ?
5. - seful colegului ce masuri putea lua
fata de salariatul subordonat ?
6. - directorul institutiei putea trece peste seful colegului
si sa-l ponteze in CO, fara a mai cere cercetare interna ?

oanaportar, utilizator
1. La nivel de institutie publicatrebuie sa existe o procedura operationala privind acordarea zilelor de CO.
De exemplu, la mai multe institutii publice, am intalnit urmatoarea procedura :
- depunere cerere CO
- verificare HR daca este sau nu conform programarii
- aprobare conducere
- salariatul verifica sau nu daca i s-a aprobat cererea de CO inainte de prima zi de CO solicitata.

2. In functie de existenta acestei proceduri , se poate discuta mai departe situatia celor doua persoane.
L-am sunat si am vorbit cu colegul meu.

Acesta mi-a spus ca
la nivelul institutiei in care lucreaza nu este nici o procedura operationala
privind CO.
Doar in ROI se spune ca se va depune cerere de CO
si se fac Programari pentru CO.
Nimic mai mult.

Colegul a avut programare in luna iunie,
insa a a vut mult de lucru si
a depus o cerere pentru a lua CO
inafara programarii, cu 1 luna mai tarziu.

In institutia in care lucreaza,
cererile de CO se aproba de fiecare sef de compartiment in parte,
nu de conducere /directorul institutiei....
Desi, uneori, in unele cazuri,
cand salariatul avea nevoie de zile de CO, iar seful sau nu ii aproba,
atunci directorul lua atitudine
si le aproba cererea...

Colegul nu a mai verificat daca cererea sa i-a fost aprobata,
nici nu gandea ca se putea intampla asa ceva !...

In cazul colegului se pot lua in calcul
doar prevederile Codului muncii, republicat si ROI.
Codul Muncii nu face nicio referire lao astfel de procedura ,ci doar poate fi invocat art.144 alin.2 : Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Este greu de estimat ce se poate intampla, intrucat sunt doua posibilitati :
- ponttr ca absent nemotivat , fapt ce poate atrage sanctionarea disciplinara a salariatului respectiv.
Sanctiunea care se poate aplica depinde si de ce este mentionat in Reg.Intern cu privire la ce fapte savarsite de catre un salariat sunt considerate abateri disciplinare. In speta,lacate zile de absente nemotivate se demareaza procedura cercetarii disciplinare.

- pontat in CO , situatie in care problema este solutionata .
Colegul mi-a spus ca la ei
ROI spune ca la 3 nemotivate se desface CIM-ul.
Nu se spune nimic despre conditiile in care se demareaza cercetarea disciplinara .....

In cazul unor asemenea lipsuri de procedura,
ce i se poate intampla ?
Dar sefului sau ?
1. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

2. Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
c) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;
e) desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

3. Idem pentru seful sau.