Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort avantaje
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort avantaje

Buna ziua,as avea o intrebare:intr-un eventual proces de divort ar fi mai avantajat cel care depune primul actiunea sau nu are nici o relevanta? Sa astepte sa faca celalalt primul pas?Multumesc.
In niciun caz nu este avantajat cine depune primul ca nu suntem la un concurs de divort viteza.

Cel care are motive de divort va depune cererea, va proba ceea ce sustine si va avea sau nu castig de cauza strict raportat la ceea ce a cerut si a reusit sa probeze.

Si celalalt sot are dreptul sa ceara divortul pe calea unei cereri reconventionale.
Ce inseamna mai exact cerere reconventionala?Multumesc
Cand paratul are pretentii fata de cererea reclamantului formuleaza cerere reconventionala.

Practic sunt 2 cereri care se judeca intr-un singur dosar.
multumesc ,multa sanatate!
:D , Inainte vreme se zvonea ca daca tu bagi divort niciodata nu se va desface casatoria din vina ta exclusiva, de aici si nedumerirea. :fight: