Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Mandatarul nu vrea sa dea acordul executorului
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Mandatarul nu vrea sa dea acordul executorului

Buna ziua. Incep acest subiect mahnit de un mandatar al unei institutii financiare bancare, mandatar care mi-a trimis dosarul de credit in executare, fara a ma instiinta prin toate caile posibile ( adresa, telefon, email ). Ei sustin ca au incercat telefonic, dar nu mai aveam telefonul valabil, insa pe adresa personala de email lasata la semnarea contractului de credit cu banca creditoare, nu m-au informat si astfel au trimis dosarul catre un birou executoresc care in data de 28.08.2015 mi-a infiintat poprire pe salariu. In aceeasi data de 28.08.2015 am aflat de la angajator ca am instituita poprirea si tot atunci am facut adresa scrisa catre banca creditoare, iar directorul sucursalei respective si-a dat acceptul pentru ca valoarea ofertata de mine pentru platile lunare era aproape egala cu rata pe care o aveam la ei de plata ( aveam 320 lei/luna si eu le-am facut oferta cu 300 lei/luna ). Directorul bancii respective a trimis pe email acordul cu privire la oferta mea catre firma mandatata insa acestia din urma nu si-au dat acordul catre executor in vederea sistarii popririi salariale, invocand faptul ca trebuie sa astepte de la executor anumite date din contract, respectiv date angajator ( cuantum venit ), conturi identificate ( disponibil ) si bunuri identificate. Intrebarea mea catre dumneavoastra este urmatoarea: - de ce mandatarul se interpune intre client si creditor atunci cand noi ca si clienti avem acordul creditorului de a esalona o restanta si de a incepe sa achitam conform ofertei propuse si aprobate de creditor. Cum putem ataca/impiedica mandatarul insitutiilor financiar bancare de a nu mai interveni in astfel de situatii, atunci cand clientul restant face o oferta scrisa si ii este aprobata, pentru a putea intra in posesia adresei de sistare a popririi salariale in baza acordului dat de creditor.

Multumesc.
marianbaluta2002 a scris:

Buna ziua. Incep acest subiect mahnit de un mandatar al unei institutii financiare bancare, mandatar care mi-a trimis dosarul de credit in executare, fara a ma instiinta prin toate caile posibile ( adresa, telefon, email ). Ei sustin ca au incercat telefonic, dar nu mai aveam telefonul valabil, insa pe adresa personala de email lasata la semnarea contractului de credit cu banca creditoare, nu m-au informat si astfel au trimis dosarul catre un birou executoresc care in data de 28.08.2015 mi-a infiintat poprire pe salariu. In aceeasi data de 28.08.2015 am aflat de la angajator ca am instituita poprirea si tot atunci am facut adresa scrisa catre banca creditoare, iar directorul sucursalei respective si-a dat acceptul pentru ca valoarea ofertata de mine pentru platile lunare era aproape egala cu rata pe care o aveam la ei de plata ( aveam 320 lei/luna si eu le-am facut oferta cu 300 lei/luna ). Directorul bancii respective a trimis pe email acordul cu privire la oferta mea catre firma mandatata insa acestia din urma nu si-au dat acordul catre executor in vederea sistarii popririi salariale, invocand faptul ca trebuie sa astepte de la executor anumite date din contract, respectiv date angajator ( cuantum venit ), conturi identificate ( disponibil ) si bunuri identificate. Intrebarea mea catre dumneavoastra este urmatoarea: - de ce mandatarul se interpune intre client si creditor atunci cand noi ca si clienti avem acordul creditorului de a esalona o restanta si de a incepe sa achitam conform ofertei propuse si aprobate de creditor. Cum putem ataca/impiedica mandatarul insitutiilor financiar bancare de a nu mai interveni in astfel de situatii, atunci cand clientul restant face o oferta scrisa si ii este aprobata, pentru a putea intra in posesia adresei de sistare a popririi salariale in baza acordului dat de creditor.

Multumesc.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat ? Au trecut mai mult de 30 zile decand executorul mi-a transmis ca asteapta informatiile suplimentare de la ITM si i-am facut iar intrebarea pe email sa imi spuna ce facem? Pentru ca directorul bancii si-a dat acordul de a esalona datoria mea fata de banca cu suma propusa de mine, respectiv 300 lei/luna si nici pana in ziua de astazi executorul si mandatarul ( firma de recuperare Improvement Credit Collection ) nu mi-au raspuns la email.
Cumva vor sa tegiverseze raspunsul meu pentru a nu da curs la solicitarea mea ?
marianbaluta2002, utilizator