Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Formalitati necesare schimbare acoperis cladire pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Formalitati necesare schimbare acoperis cladire pe structura de lemn

Buna ziua,
Va rugam sa ne ajutati cu urmatoarea nelamurire:
Avem o magazie pe structura de lemn , pentru care nu a fost necesara obtinerea unei autorizatii de constructie de la Urbanism. Acum am dori sa schimbam acoperisul acelei magazii, structura de constructie ramanand aceasi. In acest caz este necesara obtinerea unei autorizatii de construire de la Urbanism?

Multumesc,
Daca intentionati doar inlocuirea acoperisului cu materiale similare celor pe care le dezafectati,nu este necesara autorizatie de constructie
Daca intentionati inlocuirea acoperisului cu materiale cu alte caracteristici tehnice,alta greutate,alta culoare,care genereaza modificarea varacteristicilor tehnice ale constructiei,este necesara solicitarea de proiect tehnic si autorizatie de constructie