Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Talharie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Talharie

Buna ziua, telefonul mi-a fost furat pe strada din mana, am fost la politie sa depun plangere, intre timp in aceeasi zi , cel care mi l-a furat mi -a contactat parintii si mi l-a adus inapoi. Eu am sunat la politie sa anunt ca mi-a adus telefonul, si nu le-a venit sa creada asa ceva, si m-au intrebat daca vreau sa fac testul poligraf, si am zis ca sunt de acord.Mi s-a facut mila de omu ala, si nu am vrut sa le spun cine era. el a venit la locul meu de munca unde sunt camere. Cei de la politie au cerut camerele si il vor vedea . Eu nu vreau sa ma mai implic . Le-am spus politistilor ca nu ma mai intereseaza si ca nu vreau sa il bag pe om la puscarie, dar ei mi-au spus ca trebuie sa rezolve dosarul. Ce e de facut???Pot sa imi schimb declaratia?Sa retrag plangerea?? Ma pot acuza de declaratie mincinoasa, ceva??? Va rog sa imi rasp urgent ca trebuie sa ma duc la sectie sa vad ce pot rezolva. Va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
În cazul tâlhăriilor nu există posibilitatea retragerii plângerii sau a împăcării părților. Dar având în vedere atitudinea făptuitorului, probabil va beneficia de o pedeapsă mai blândă. E puțin probabil să ajungă la închisoare, atâta vreme cât a conștientizat faptul că a comis o infracțiune și a decis să îndrepte fapta pe care a săvârșit-o!
catalin27smb, utilizator